Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemL:Pre nego što krenete na put... Www13GalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
WEB SHOP PKS


Auti Clanova Foruma


Similar topics
    Peugeot Club BIH



     

     L:Pre nego što krenete na put...

    Ići dole 
    +4
    acamz
    NightHunter
    xenoks
    Riquelme
    8 posters
    AutorPoruka
    Riquelme
    Pitomi Zajebant
    Riquelme


    Broj poruka : 2237
    Godina : 41
    Lokacija : Novi Sad
    Vozilo : Ford Focus MK2,Golf V
    Datum upisa : 17.01.2009

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime4th Maj 2010, 12:02

    Proverite dokumenta

    Na početku najvažnije je proveriti da li posedujete sva potrebna dokumenta, odnosno da nisu istekla. Pored važećeg biometrijskog pasoša, neophodno je da imate zeleni karton koji je dokaz da u Srbiji imate plaćeno osnovno osiguranje. Bez zelenog kartona ne možete da uđete u EU.

    Bitan dokument je i međunarodna vozačka dozvola, koja nije obavezna u svim državama, ali vozači koji često putuju van zemlje znaju da u praksi baš i nije tako. Zato se građanima Srbije savetuje da uvek uz sebe imaju i međunarodnu vozačku dozvolu.

    Važan dokument na koji nikako ne smete da zaboravite ako vozilo nije vaše je međunarodno ovlašćenje za upravljanje motornim vozilom. Sva dokumenta osim zelenog kartona mogu da se nabave u AMS Srbije. Zeleni karton vadi se iskljucivo u matičnom osiguranju odnosno osiguranju gde je vozilo osigurano.

    Vežite se

    Proverite i da li ste spakovali potrebnu opremu (prva pomoć, rezervne sijalice, sajla i fluorescentni prsluk), jer ćete u slučaju da ih nemate platiti kaznu do 40 evra. U Bugarskoj, Rumuniji, Makedoniji i Grčkoj je potrebno da u svom vozilu imate i protivpožarni aparat.

    Deca do 12 godina ne smeju da sede na prednjem sedištu.Deca do 3 godine moraju da sede u dečjim sedištima koja ispunjavaju EU standarde. Naravno, svi putnici moraju da budu vezani, a najstrože se kažnjava upotreba mobilnog telefona u vožnji, bez blututa ili hends fri uređaja.

    Vozači koji sumnjaju u ispravnost najbolje je da pre polaska na put prekontrolišu svoje vozilo. Policija u državama EU ima pravo da automobil u čiju ispravnost sumnja pošalje na vanredni tehnički pregled. Ako se dokaže da je vozilo neispravno, nećete moći da nastavite put pre nego što popravite sve kvarove.

    Takođe, vozači automobila na tečni naftni gas moraju da poseduju atest servisa u kojem je uređaj ugrađen.

    Putarina se plaća

    Države EU su najavile da će najkasnije do 2015. godine uvesti jedinstvenu, elektronsku naplatu putarina. Do tada najbolje je da uz sebe imate sitan novac jer se, recimo u Hrvatskoj, Italiji i Grčkoj putarina naplaćuje na rampama.

    U Austriji, Mađarskoj i Sloveniji za plaćanje putarine se koriste vinjete, koje možete da kupite odmah po prelasku granice. Cena vinjeta i putarina najbolje je da proverite na sajtovima nacionalnih auto-moto saveza, kako ne biste upali u zamku prodavaca koji retko gde govore engleski jezik.

    U većim evropskim gradovima, kao i u Beogradu i Novom Sadu, postoje zone za parkiranje, zbog čega pazite koliko ćete se zadržati. Zato se savetuje korišćenje javnih garaža. Kazne za nepropisno parkiranje ili prekoračenje vremena su skuplje nego u Srbiji. Sve dok ne platite kaznu, neće vam biti dozvoljeno da napustite državu.

    Skupo prekoračenje

    Na kraju, obavezno poštujte ograničenja brzine, pogotovo u naseljenom mestu. Većina puteva je pokrivena kamerama i lako se može dogoditi da vas na graničnom prelazu sačeka kazna od nekoliko stotina evra, pa sve do 1.000 evra zbog prekoračenja brzine.

    Takođe, autoputevima krstare i takozvani presretači, odnosno policijski automobili bez oznaka, koji će vas pustiti da brzinu prekoračite za 10-15 kilometara na sat, ali za više od 30 km/h sledi kazna.

    U slučaju da vas policija zaustavi nemojte da izlazite iz automobila jer to može da se protumači kao napad na službeno lice. Sačekajte da vam policajac priđe i kroz prozor mu pokažite dokumenta.

    Potrebna dokumenta


    Međunarodna dozvola:
    - Zahtev
    - Nacionalna vozačka dozvola na uvid
    - Fotokopija nacionalne vozačke dozvole (obe strane)
    - dve fotografije 3,5 x 4,5 cm
    - Lična karta ili pasoš na uvid
    - Cena 2.000 dinara

    Međunarodno ovlašćenje:
    - Obavezno prisustvo korisnika sa pasošem
    - Saobraćajna dozvola
    - Fotokopija saobraćajne dozvole
    - U slučaju da je vlasnik vozila pravno lice, potrebno je ovlašćenje na memorandumu firme za korisnika, overeno pečatom, kao i potpisom ovlašćenog lica
    - Cena 1.500 dinara

    Zeleni karton:
    - Polisu obaveznog osiguranja na uvid
    - Saobraćajna dozvola
    - Cena 1.000 dinara
    Nazad na vrh Ići dole
    xenoks
    Ozbiljan Zajebant
    xenoks


    Broj poruka : 10300
    Godina : 52
    Lokacija : Krusevac
    Vozilo : 406 1.9 td SW
    Datum upisa : 18.01.2009

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime4th Maj 2010, 13:25

    L:Pre nego što krenete na put... 431408
    Nazad na vrh Ići dole
    http://www.eksi.co.rs
    NightHunter
    No Name
    NightHunter


    Broj poruka : 6006
    Godina : 67
    Lokacija : Coola, Vojvodina
    Vozilo : Peugeot 406 2.0HDi i bicigli...
    Datum upisa : 14.01.2009

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime4th Maj 2010, 13:53

    xenoks ::
    L:Pre nego što krenete na put... 431408
    superiska...
    gledam pre neki dan na tv kako se krecu kazne vani,
    ne da boli glava, otkidaju i vade oci ...
    Nazad na vrh Ići dole
    http://amstaf.activebb.net
    acamz




    Broj poruka : 23
    Godina : 57
    Lokacija : beograd
    Vozilo : peugeot 406 2.0i 16v
    Datum upisa : 25.06.2011

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 13:16

    ja sam ugradio plin i atest sam uradio ali nisam to upisao u saobracajnu..da li to moze da mi smeta prilikom prelaska granice
    Nazad na vrh Ići dole
    momo80

    momo80


    Broj poruka : 1828
    Godina : 43
    Lokacija : Zemun-Loznica
    Vozilo : Peugeot 407 20 hdi
    Datum upisa : 18.04.2010

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 13:49


    Moglo bi da ti pravi problem, odnosno ne bi trebalo da krećeš preko, jer na granicama to vrlo retko gledaju, posebno na većim prelazima, ali ako te policija negde zaustavi, već može biti problema.
    Nazad na vrh Ići dole
    Petrucci
    Ozbiljan Zajebant



    Broj poruka : 7811
    Godina : 58
    Lokacija : Bečkerek
    Vozilo : Peugeot 406 2.0 16v
    Datum upisa : 27.01.2009

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 13:53

    Ako već ne upišeš u saobraćajnu onda obavezno ponesi onaj žuti kartončić. I zalepi onu 'LPG' nalepnicu.
    Nazad na vrh Ići dole
    Ryan




    Broj poruka : 7383
    Godina : 83
    Lokacija : .
    Vozilo : .
    Datum upisa : 17.01.2009

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 13:57

    Obavezno atest na PP aparat ako ga imate u kolima. Odnosi se na one koji prelaze granicu..
    Nazad na vrh Ići dole
    Petrucci
    Ozbiljan Zajebant



    Broj poruka : 7811
    Godina : 58
    Lokacija : Bečkerek
    Vozilo : Peugeot 406 2.0 16v
    Datum upisa : 27.01.2009

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 14:02

    Šta ti je atest na PP?
    Nazad na vrh Ići dole
    Sloba

    Sloba


    Broj poruka : 9450
    Godina : 35
    Lokacija : Krusevac
    Vozilo : 206,2x406 2.0 HDi
    Datum upisa : 17.10.2009

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 14:03

    mora i protivpozarni aparat da ima atest Wink
    Nazad na vrh Ići dole
    Ryan




    Broj poruka : 7383
    Godina : 83
    Lokacija : .
    Vozilo : .
    Datum upisa : 17.01.2009

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 14:05

    Pa atestiran tj servisiran PP aparat. Ako je u nekoj drzavi obavezan aparat u kolima mora biti atestiran. Svaki aparat ima taj period trajanja gde mora da se odradi servisiranje. Ja imam onaj mali aparat u kolima na prah i jednom u 6 meseci dolaze mi iz jedne firme da ga servisiraju. E sad saradjujem sa tom firmom po pitanju svih boca za tehnicke gasove pa mi oni usz put to sredjuju..

    Upravo mi je to juce rekao kada je dolazio kod mene. Znaci ako mu je istekao rok za servisiranje mogu vam napisati kaznu..
    Nazad na vrh Ići dole
    acamz




    Broj poruka : 23
    Godina : 57
    Lokacija : beograd
    Vozilo : peugeot 406 2.0i 16v
    Datum upisa : 25.06.2011

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 14:38

    uradicu i atest PP aparata to je ne kosta mnogo..ali da dajem jos 3.5 do 4.000 din da bi mi samo upisali u saobracajnu da je vozilo na lpg pa u Novembru opet tehnicki a i atest sam platio 5.500 din to mi je bas mnogo..gledam da bar malo jeftinije prodjem..dobio sam tu nalepnicu,zuti kartoncic i neki dokument za policiju..sve to imam i ponecu!!
    Nazad na vrh Ići dole
    Petrucci
    Ozbiljan Zajebant



    Broj poruka : 7811
    Godina : 58
    Lokacija : Bečkerek
    Vozilo : Peugeot 406 2.0 16v
    Datum upisa : 27.01.2009

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 14:46

    Mislim da ti je to dovoljno.
    Nazad na vrh Ići dole
    acamz




    Broj poruka : 23
    Godina : 57
    Lokacija : beograd
    Vozilo : peugeot 406 2.0i 16v
    Datum upisa : 25.06.2011

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 14:53

    Moram jos i ovo da navedem da sam ja kupio PP s-1 a sada sam procitao da je potreban s-2 za vozila na gas..
    Nazad na vrh Ići dole
    Petrucci
    Ozbiljan Zajebant



    Broj poruka : 7811
    Godina : 58
    Lokacija : Bečkerek
    Vozilo : Peugeot 406 2.0 16v
    Datum upisa : 27.01.2009

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 15:02

    Mislim da to zavisi od zemlje do zemlje, ali ne znam kako je za Grčku

    Iznosi kazni u Grčkoj (u evrima):

    korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje - 33€
    nedostajanje PP aparata u vozilu - 33€
    nevezivanje pojasa - 83€
    prelazak pune linije - 167€
    prekoračenje brzine - 167€
    prekoračenje brzine - ako je veće od 60km/h - ide se na sud

    VOZNJA POD DEJSTVOM ALKOHOLA

    0,5 - 0,8 promila 83€
    0,8 - 1,1 promila 167€
    preko 1,1 668 i odlazak kod sudije
    Nazad na vrh Ići dole
    acamz




    Broj poruka : 23
    Godina : 57
    Lokacija : beograd
    Vozilo : peugeot 406 2.0i 16v
    Datum upisa : 25.06.2011

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 15:19

    To sam i ja pronasao na sajtu grckainfo..ali nema onoga sto mene interesuje..ja uglavnom postujem sve propise..
    Nazad na vrh Ići dole
    Petrucci
    Ozbiljan Zajebant



    Broj poruka : 7811
    Godina : 58
    Lokacija : Bečkerek
    Vozilo : Peugeot 406 2.0 16v
    Datum upisa : 27.01.2009

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 15:40

    Jbg, ja sam juče na TV-u onako ovlaš čuo nešto oko PP aparata i toga kakav treba za koju zemlju, ali da me ubiješ ako znam šta su rekli. Ako negde nađem javim ti, za slučaj da to tada ne saznaš
    Nazad na vrh Ići dole
    xenoks
    Ozbiljan Zajebant
    xenoks


    Broj poruka : 10300
    Godina : 52
    Lokacija : Krusevac
    Vozilo : 406 1.9 td SW
    Datum upisa : 18.01.2009

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 16:06

    Za makedoniju obavezan ako imas plin, a za grcku bez obzira na pogonsko gorivo obavezan vec duzi niz godina.
    Nazad na vrh Ići dole
    http://www.eksi.co.rs
    Petrucci
    Ozbiljan Zajebant



    Broj poruka : 7811
    Godina : 58
    Lokacija : Bečkerek
    Vozilo : Peugeot 406 2.0 16v
    Datum upisa : 27.01.2009

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 16:08

    Da, ali pitanje je da li je obavezan onaj od kilogram ili od dva
    Nazad na vrh Ići dole
    xenoks
    Ozbiljan Zajebant
    xenoks


    Broj poruka : 10300
    Godina : 52
    Lokacija : Krusevac
    Vozilo : 406 1.9 td SW
    Datum upisa : 18.01.2009

    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime6th Juli 2011, 16:15

    Mislim da je s1, ali nisam siguran, ostala obavezna oprema je ista kao kod nas.
    Nazad na vrh Ići dole
    http://www.eksi.co.rs
    Sponsored content





    L:Pre nego što krenete na put... Empty
    PočaljiNaslov: Re: L:Pre nego što krenete na put...   L:Pre nego što krenete na put... I_icon_minitime

    Nazad na vrh Ići dole
     
    L:Pre nego što krenete na put...
    Nazad na vrh 
    Strana 1 od 1
     Similar topics
    -
    » Moji ne bas lavovi, nego vise tigrovi! :)

    Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
     :: FREE TIME :: MOJ KRAJ,PUTOVANJA,AVANTURE...-
    Skoči na: